rodinné svadobné fotenie

Harmonogram svadobného dňa

Rôznosť svadobných zvyklostí v jednotlivých slovenských regiónoch alebo krajinách má určite svoje čaro. Na druhej strane je však veľmi zložité vytvoriť jeden harmonogram, ktorý by vyhovoval každému rovnako. Napriek tomu sa čas rozvrhnúť dá a pokiaľ sa dodržiava, svadobný deň plynie hladko a bez stresu. Niektoré z nasledujúcich časových rozmedzí sa možno zdajú byť príliš dlhé, no je dôležité vedieť tri veci:

  1. svadobný deň plynie rýchlo,
  2. väčšina svadieb zvykne mať časový sklz,
  3. mojim cieľom je trochu pozastaviť čas a zabezpečiť, že si svadobný deň užijete.

Svadobné šaty, prstene a iné detaily

Ideálne časové rozmedzie: 30 minút
Ideálny čas dňa: ráno
Ideálna lokalita: nevestina/ženíchova komnata alebo hotelová izba

Naša svadobná rada: 30 minút nám zabezpečí dostatok času na elegantné fotografie svadobných detailov. Patria medzi ne napríklad svadobné šaty, prstene, topánky, kytica a iné predmety, ktoré sú pre vás dôležité.

Niekedy sa stáva, že je miesto príprav príliš preplnené ľuďmi alebo vecami. Preto tieto predmety premiestňujeme do krajšieho prostredia, kde ich následne fotíme. Práve tieto presuny môžu trvať nejakú chvíľu. Ale ako si môžete všimnúť na fotografii vyššie (pozn. alebo „fotografiách nižšie“ to záleží na tom, kde bude fotka v článku umiestnená), naše úsilie prináša nádherné svadobné zábery detailov, ktoré majú šmrnc.

Príprava nevesty a ženícha

Ideálne časové rozmedzie: 60 minút
Ideálny čas dňa: okolo obeda
Ideálna lokalita: nevestina/ženíchova komnata alebo hotelová izba

Naša svadobná rada: Počas príprav ženícha a nevesty zvykne medzi rodinou a hosťami vládnuť príjemná atmosféra. Tento čas sa zameriavame na momentky počas aplikovania mejkapu alebo česania vlasov. Objektívom tiež zachytávame momenty, kedy sa rodina a priatelia pripravujú na svadobný deň. Tieto okamihy patria medzi tie najemotívnejšie chvíle celého dňa a my chceme ich krásu dokonale zachytiť.

Prvá hodina fotografovania pri tom patrí ženíchovi. Až potom sa fotograf presunie k neveste, s ktorou tiež strávi hodinu. Je dôležité, aby nevesta nebola od ženícha vzdialená viac než 15 minút cesty. Cestovanie počas svadby totiž len zvyšuje riziko, že sa niečo predĺži alebo nestihne na čas. Ak máte na svadbe fotografov dvoch, ten hlavný sa venuje primárne neveste a ten druhý ženíchovi a jeho rodine. V tomto prípade vzniká aj viac momentiek.

Svadobný portrét, individuálny

Ideálne časové rozmedzie: 30 minút
Ideálny čas dňa: okolo obeda
Ideálna lokalita: nevestina/ženíchova komnata, hotelová izba, park

Naša svadobná rada: najlepší čas na individuálne portréty je hneď po prípravách, teda predtým, než sa ženích a nevesta uvidia. Nevestin mejkap je ešte čerstvý, vlasy jej držia dokonale a svadobný deň sa ešte nerozbehol. Najideálnejší čas na tento druh fotiek. Najlepšie sa portréty fotia pri okne. Svetlo, ktoré nimi do miestnosti vchádza, pomáha pri vzniku jedinečnej snímky. Len ťažko je podobný moment možné zopakovať.

Prvý pohľad, prvé svadobné fotenie portrétov

Ideálne časové rozmedzie: 45 ‒ 60 minút
Ideálny čas dňa: okolo obeda alebo jednu hodinu pred svadbou/odobierkou
Ideálna lokalita: vonkajšie priestory zámku, v parku alebo na inom peknom mieste

Naša svadobná rada: prvé stretnutie nastávajúcich by sa malo odohrať na kúzelnom mieste. Niekde, kde si môžu obaja vychutnať pohľad na toho druhého a prehodiť zopár láskyplných viet. Toto stretnutie zvyčajne trvá od piatich do desiatich minúť. Zvyšok času sa dá efektívne využiť na prvé kolo spoločných svadobných portrétov.

V tomto čase by mala mať nevesta stále nedotknutý mejkap a účes. Je tiež skvelé len tak zastaviť čas, aby si nevesta a ženích mohli vychutnať toho druhého. Sú to minúty, na ktoré si obaja budete veľmi radi spomínať. Preto je dobré zachytiť ich na objektív.

Ďalším vhodným momentom na fotenie portrétov je svadobná hostina. Je netaktné počas nej odísť kvôli foteniu preč na jednu alebo dve hodiny a nechať hostí čakať. Oveľa príjemnejšie je, ak takéto fotografie vznikajú priamo na mieste. Tak si zachovajú svoju autentickosť a emóciu. Pravdupovediac, aj tak si takmer nikto nevšimne, kedy sa mladomanželia fotili.

Fotografie VIP ľudí, družičiek, kamarátov

Ideálne časové rozmedzie: 30 minút
Ideálny čas dňa: okolo obeda alebo poobede
Ideálna lokalita: nevestina/ženíchova komnata, park, svadobná hostina

Naša svadobná rada: fotenie so svadobnými hosťami trvá približne do 30 minút. Počas neho sa zameriavame na skupinové fotografie a rôzne zloženie ľudí s mladomanželmi. Vždy sa najprv odfotia vážnejšie elegantné snímky. Po nich nasledujú tie veselé a uvoľnené. Ak skupinka nevie sama pózovať, veľmi radi každému z nej pomôžeme a upravíme tak, aby bolo pekne vidieť všetkých.

Fotografie najbližších osôb

Ideálne časové rozmedzie: 30 minút
Ideálny čas dňa: okolo obeda alebo poobede
Ideálna lokalita: nevestina/ženíchova komnata, hotelová izba

Naša svadobná rada: táto kolekcia portrétov je niečo extra, čo ponúkame ako možnosť zahrnúť do vášho svadobného harmonogramu. Je to séria fotografií s ľuďmi, ktorí sú vám najbližší. Či už sú to vaši rodičia, ktorí pri vás až doposiaľ stáli alebo najlepšia priateľka či priateľ, ktorý vás vždy podporoval.

Je to akoby zastavenie času, ktorým dokážete vyjadriť svoju vďačnosť človeku, na ktorom vám záleží. Vašich najbližších to na oplátku veľmi poteší a často sa stáva, že od dojatia aj rozplače. V tom istom čase môžete naplánovať aj fotenie prvého pohľadu matky a otca na nevestu či ženícha. Veď čo je krajšie, než vidieť vlastné dieťa vo svadobnom oblečení tesne pred sobášom?

Fotografia a detaily svadobnej hostiny

Ideálne časové rozmedzie: 30 minút
Ideálny čas dňa: okolo obeda alebo poobede
Ideálna lokalita: miesto obradu alebo hostina

Naša svadobná rada: V prípade, že sú fotografi dvaja, jeden z nich príde na hostinu alebo na miesto obradu skôr a zachytáva detaily. Venuje sa najmä záberom výzdoby v miestnosti, stolovaniu a podobne. Druhý fotograf v tom istom čase fotí nastávajúcich a rodinu. Ak je však fotograf len jeden, tieto fotky sa fotia počas príchodu svadobčanov do sály alebo kostola.

Rodinné portréty, najbližšia rodina a priatelia

Ideálne časové rozmedzie: 30 ‒ 45 minút
Ideálny čas dňa: pred obradom, po obrade, počas hostiny
Ideálna lokalita: na mieste obradu alebo hostiny

Naša svadobná rada: fotografovanie rodinných portrétov trvá zväčša od 30 – 45 minút. Záleží na množstve rodinných príslušníkov a priateľov, s ktorými by ste sa chceli fotiť. Na každú skupinku potrebujete približne tri minúty. Kľúčové je, aby ste si pred svadobným dňom vybrali niekoho spoľahlivého. Dotyčný by mal za úlohu zorganizovať všetkých ľudí, s ktorými sa chcete fotiť, na mieste, kde sa fotenie uskutoční.

Je tu aj možnosť odfotiť sa so všetkými skupinkami, ktoré ste na svadbu pozvali. V tom prípade sa počet portrétov zvýši, a keďže sa predĺži aj čas fotenia, treba rátať s tým, že stúpne aj jeho cena. Takéto fotenie sa bežne deje väčšinou na hostine, kde bude DJ alebo komentátor postupne vyhlasovať mená tých, ktorí budú na rade.

Je nesmierne dôležité mať aspoň jedného človeka z rodiny ženícha a jedného z rodiny nevesty. Tí by mali za úlohu ľudí na fotenie zorganizovať a fyzicky priviesť na miesto fotenia.

Svadobné portréty počas svadobného dňa

Ideálne časové rozmedzie: 30 ‒ 60 minút
Ideálny čas dňa: poobede alebo podvečer
Ideálna lokalita: záhradka okolo zámku, hotelová izba alebo park

Naša svadobná rada: svadobné portréty väčšinou trvajú 30 minút, ale je možné si ich predĺžiť. V takom prípade však treba myslieť na hostí a naplánovať im program, napríklad kokteilovú hodinku.

Tá zvyčajne začína tesne po obrade a trvá až do privítania ľudí v svadobnej sále.
Je to však príjemný čas, kedy sa môžu jednotliví hostia spoznať, porozprávať sa, prípadne si niečo zobnúť. Je dobré, ak im pripravíte príjemné občerstvenie v podobe chlebíčkov, pagáčov alebo nápojov.

Najlepší čas na svadobné portréty je podvečer, nakoľko svetlo je jemnejšie a farebnejšie. Štyri hodiny pred západom slnka sú pre fotoaparát ideálne. V meste s vysokými budovami tento čas nemusí byť dodržaný, ale určite pomôže.

Ak si zarezervujete kaštieľ alebo iný pekný priestor, je dobré túto časť svadobného dňa naplánovať. Ak dodržíme časový harmonogram, vy budete spokojní a fotografie úchvatné.

Prvý pohľad na svadobnú hostinu, svadobné portréty s výzdobou

Ideálne časové rozmedzie: 10 – 15 minút
Ideálny čas dňa: pred tým, než pustíte hostí do svadobnej sály
Ideálna lokalita: svadobná sála

Naša svadobná rada: Toto je moment, kedy kompletnú výzdobu sály uvidia mladomanželia po prvýkrát. Emócie šťastia oboch z nich sú jedinečným momentom a skvelou príležitosťou zachytiť ich radosť na objektív. Taktiež je to úžasný čas na vyskúšanie si svadobného tanca, prípadne nafotenia kreatívnych portrétov.

Nočná fotografia, svadobné portréty v noci

Ideálne časové rozmedzie: 10 – 15 minút
Ideálny čas dňa: šero, 20 minút po západe slnka, noc
Ideálna lokalita: miesto so zaujímavým svetlom, mestské svetlá, fontána a iné

Naša svadobná rada: pripravte sa na to, že v tejto fáze vás, novomanželov, fotograf vezme na 10 – 15 minút z hostiny preč. Pôjdete na tiché a pokojné miesto, kde vám urobí kúzelné portréty ako pamiatku na tento nezabudnuteľný večer. Čas sa vám opäť zastaví a vy budete môcť precítiť fakt, že ste už manželia. Tieto fotky sú úžasným ukončením vášho svadobného albumu.

Toto fotenie trvá veľmi malú chvíľku, nakoľko si fotograf pripraví techniku ešte pred tým, než na miesto dorazíte. Najdôležitejšie je sledovať si čas, pretože krásna modrá obloha trvá len 15 minút. Ak je všetko správne naplánované, hostia si ani len nevšimnú, že ste kdesi odišli a zábava pokračuje v plnom prúde.

Iné potrebné svadobné informácie

Fotografie s hosťami: v niektorých prípadoch si mladomanželia prajú mať niekoľko fotiek s jednotlivými skupinkami na svadobnej hostine. Tento druh fotografií sa dá spraviť dvoma spôsobmi:

  1. formálne nafotiť tieto fotografie na určitom mieste, alebo
  2. neformálne fotiť tieto momentky na rôznych miestach.

Pri formálnom fotení je potrebné rátať s tým, že jedna skupinka sa bude fotiť 2 ‒ 4 minúty. Ak máte 20 skupiniek, fotenie bude trvať minimálne 40 minút. Tento čas sa dá zefektívniť tak, že dopredu určte presné miesto fotenia. Tým pádom ľudia prídu na dohodnuté miesto včas.

Čepčenie: je dôležitou súčasťou väčšiny slovenských svadieb. Radíme vám, aby ste si ho naplánovali na 22:00 a to už hneď z niekoľkých dôvodov:

  1. čepčiaci ľudový súbor nebude meškať, pretože budete v poradí prví,
  2. starší ľudia vám poďakujú, keďže väčšina z nich čaká pred odchodom len na tento moment,
  3. hostia ešte nie sú až tak spoločensky unavení a majú viac energie,
  4. nemáte hluché miesto počas svadby a hostia tak majú o program postarané,
  5. váš mejkap a vlasy ešte krásne držia.

Redový tanec: obvykle sa začína po čepčení a trvá približne 30 ‒ 60 minút. Tento milý zvyk je obvykle pre nevestu náročný, keďže musí poriadnu chvíľu tancovať s každým z hostí. Počas tohto tanca sa fotograf zameriava predovšetkým na fotenie momentiek s najbližšou rodinou. Takéto zábery sú potom plné úprimnej radosti a šťastia každého z prítomných.

Zdieľajte článok

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Pomohli Vám naše svadobné odporúčania? V ďalších článkoch Vám poradíme viac.