Tento článok upriami vašu pozornosť na najzákladnejšie zručnosti a vlastnosti, ktoré by mal váš svadobný fotograf mať. Prinášame vám hneď niekoľko dôležitých bodov, pri ktorých by ste sa mali mať na pozore. Sú to totiž veci, ktoré sa pri výbere fotografa dopredu určiť nedajú.
Všetci profesionálni fotografi sa zhodnú na tom, že svadobná fotografia je omnoho komplikovanejšia, než sa na prvý pohľad zdá. Znamená viac, než len drahý fotoaparát či množstvo fotiek. Hlavnou úlohou tohto blogu je preto pomôcť nevestám vybrať si toho správneho svadobného fotografa a vyhnúť sa tým nevhodným.
O tom, čo by ste o svojom fotografovi ešte mali vedieť si prečítajte v článku 12 OTÁZOK PRE SVADOBNÉHO FOTOGRAFA. Tieto otázky rozšíria váš obzor a pomôžu vám lepšie sa rozhodnúť pri výbere toho najlepšieho svadobného fotografa.
Silné referencie – aké skúsenosti mali predošlí klienti?
Ak má fotograf viacero referencií nie len od domácich, ale aj zahraničných klientov, je to znak toho, že je spoľahlivý a že svoju prácu posúva stále na vyššiu kvalitatívnu úroveň. Je bežné, že sa spokojní klienti o svoje pozitívne skúsenosti s fotografom podelia na sociálnych sieťach. Veľmi dobrým miestom, kde takúto spätnú väzbu nájdete, je Facebook alebo Google. V zahraničí sa využíva aj portál The Knot alebo WeddingWire.
Vidieť fotografie aspoň z 3 svadieb – svadobné portréty nestačia
Často sa stáva, že sa fotograf prezentuje len portrétovými snímkami, ktoré odfotil napríklad s priateľmi niekde na lúke. Tie síce môžu vyzerať dobre, no s kamarátmi mal počas fotenia určite viac času a nebol pod takým tlakom, ako to býva počas svadby.
V ideálnom svete vie väčšina fotografov spraviť nádherné fotky. Otázkou však je, či ich vie spraviť aj počas svadby. Vtedy má totiž na ich vytvorenie podstatne menej času a objektívom musí zachytiť aj množstvo situácií a ľudí. Počas svadobného dňa má fotograf mnohokrát len zopár sekúnd na to, aby zachytil jedinečný moment, ktorý sa už nikdy nezopakuje.
Je preto nesmierne dôležité, aby ste si vyžiadali od fotografa minimálne série fotografií z troch až piatich svadieb, najlepšie zo súčasného roka. Tak uvidíte jeho rukopis a schopnosť zdokumentovať či upraviť fotky.
Kreativita a technická zdatnosť – základné vlastnosti fotografa
Profesionálny svadobný fotograf by nemal byť len technicky zdatný človek, ktorý vie fotku vytvoriť. Vo svojej tvorbe by mal byť tiež kreatívny a vytvárať unikátne zábery počas každej svadby. Toto však sú dve rozdielne aspekty. Len technicky zdatný fotograf vie techniku správne nastaviť, no nedokáže myslieť tvorivo.
Naopak, umelecký fotograf spraví jedinečné zábery s emóciou, no ak budú fotky rozmazané alebo príliš tmavé, jeho talent vyjde nazmar. Ak však fotograf spĺňa obe aspekty, dokáže vytvoriť jedinečné dielo, s ktorým budete spokojní.
Osobnosť – ľudský, charizmatický, upokokujúci, chápavý
Aj táto charakteristika je veľmi dôležitá. Tak, ako fotograf komunikuje s vami, tak bude komunikovať aj s vašimi hosťami. A keďže s novomanželmi trávi celý svadobný deň od rána až do posledného tanca, veľmi ovplyvní aj atmosféru na slávnosti.
Mali by ste sa opýtať samých seba či je váš fotograf priateľský, chápavý, dôveryhodný a či má profesionálny prístup. Fotograf s povahou podobnou tej vašej vám deň D určite spríjemní a pomôže vám vytvoriť tie najkrajšie spomienky.
Zameranie fotografa
V dnešnom svete existuje veľa rôznych fotografov. Mnohí z nich sa venujú rôznym druhom fotografií. Tak sa môže stať, že si na svadbu prizvete fotografa, ktorý fotí perfektné portréty rodiniek s deťmi, no s fotením svadieb má omnoho menšie skúsenosti.
Najlepšie fotografie však robia tí, ktorí sa konkrétnemu typu fotografie venujú na 100 %. Dobrým príkladom je napríklad medicína. Ak vás bolí zub, nepôjdete za všeobecným lekárom. Navštívite radšej zubára.
Člen svadobnej fotografickej asociácie, člen fotografickej skupiny
Ak je váš fotograf členom svadobnej fotografickej asociácie alebo nejakého iného spolku fotografov, je veľká pravdepodobnosť, že sa do nej dostal cez intenzívne posudzovanie kvality jeho práce inými fotografmi. Čiže je veľká pravdepodobnosť, že vie, čo robí a určite bude dobrou voľbou.
Už potrebujete len zistiť či vám vyhovuje jeho osobnosť a štýl práce. Jeho kvalitu tiež dokazujú napríklad aj rôzne ocenenia alebo fotografie dňa či výhry v národných a medzinárodných súťažiach. Tieto fakty si viete vyhľadať na webstránkach samotných fotografov. Tých skromnejších sa stačí jednoducho opýtať. Určite vám radi odpovedia.
Iné podstatné rady
Podpis zmluvy – Oficiálna rezervácia u profesionála
S každým fotografom by ste mali podpísať zmluvu. Len tak sa uistíte, že si dátum vašej svadby v kalendári zarezervoval. Bez zmluvy nikto nie je viazaný vám svadbu prísť nafotiť. Tak sa môže stať, že týždeň pred ňou vám fotograf nebude dvíhať telefón, nakoľko dostal lepšiu ponuku a zabudol vám to povedať.
Backup Fotograf
Spýtajte sa svojho fotografa, čo sa stane v prípade, že vám nebude môcť prísť svadbu nafotiť. Všetci sme len ľudia a nehody sa dejú dennodenne. Niektorým z nich zabrániť nevieme, no vieme s nimi rátať dopredu a môžeme vytvoriť záložný plán. Je preto skvelé, ak si fotograf zabezpečí profesionála, ktorý ho v prípade nečakanej situácie bude môcť zaskočiť.
Cena svadobného fotografa
Už z bežného života vieme, že za kvalitné služby a produkty si treba priplatiť. Presne takto to funguje aj vo fotografickej brandži. Väčšina profesionálnych fotografov zrejme bude mať podobný cenník, líšiť sa môže napríklad ich štýl fotenia. Menej kvalifikovaný fotograf alebo začiatočník bude mať cenu nižšiu. V takom prípade si treba dať pozor, je to prvá červená vlajka kvality.