Výber svadobného fotografa vôbec nie je jednoduchý. Stačí si otvoriť Instagram a hneď sa vám zobrazí niekoľko účtov ľudí, ktorí fotia svadby. Sú to ale profesionáli? V tomto článku vám prinášame 12 otázok, ktoré by ste sa toho svojho mali určite opýtať.
Prečítajte si aj článok: Ako nájsť správneho svadobného fotografa, v ktorom vám prezradíme, aké základné atribúty by mal taký profesionál spĺňať.
1. Aký je váš štýl fotografie?
Toto by mala byt jedna s vašich prvých otázok. Je to ten faktor, ktorý vás na fotkách daného fotografa zaujal najviac. Ja (Peter Rigo Photography) počas fotenia svadieb primárne kombinujem dokumentárnu a pózovaciu techniku, teda editoriál.
Do fotiek vkladám aj štipku glamoru a fine-art techniky, aby snímky vyzerali ako z časopisu. Je veľmi dôležité, aby vám fotograf vysvetlil, ako bude pri fotení postupovať, pretože to ovplyvní celý svadobný deň.
2. Koľko svadieb ste nafotili? Koľko z nich bolo podobných tej mojej?
Táto otázka prezradí, aký je fotograf skúsený. Dôležité je zamerať sa pri tom nie na dĺžku jeho praxe, ale na množstvo svadieb, ktoré už má za sebou. Existujú totiž fotografi, ktorí fotia sotva tri až štyri svadby ročne. Tak sa môže stať, že má dotyčný päťročnú prax, no fotil len 18 svadieb.
3. Koľkokrát ste pracovali priamo ako svadobný fotograf?
Táto otázka vám prezradí, či je fotograf priamo zameraný na fotenie svadieb, alebo si práve len odskočil zo svojho skutočného zamestnania. Je oveľa lepšie zamerať sa na fotografa, ktorý sa špecializuje na svadobnú fotografiu, najlepšie na človeka, ktorý fotí presne takým štýlom, aký hľadáte.
4. Budeme podpisovať zmluvu o svadobnej fotografii? Môžem dostať kópiu?
Na trhu je veľa fotografov, ktorí s klientmi zmluvu o svadobnom fotení nepodpisujú. Svojho fotografa by ste určite mali požiadať o to, aby vám takúto zmluvu vytvoril. Mali by sa v nej nachádzať dôležité informácie ako napríklad cena služby, prípadne podmienky jej zrušenia.
Svadobná zmluva je vytvorená pre vaše bezpečie a pre bezpečie fotografa. Je určite rozumné nájsť si fotografa, ktorý pre vás podobnú zmluvu vytvorí a spolu ju aj podpíšete.
5. Čo ak sa stane niečo neočakávané? Čo ak fotograf ochorie?
Hoci je veľmi malá pravdepodobnosť, že fotograf ochorie práve vo svadobný deň, stať sa môže všetko. Aj napriek tomu by mal mať plán B. Vypočujte ho a zvážte či má všetko dostatočne premyslené. Práve preto ja (Peter Rigo photography) pracujem s ďalšími profesionálnymi fotografmi, ktorí sú mi k dispozícii v prípade, že nastane podobná nečakaná udalosť.
Sú to situácie, kedy si jeden druhému pomáhame a sme si oporou. Za každého fotografa, ktorý by šiel fotiť namiesto mňa, plne ručím. Poznám ich spôsob fotenia, prácu s ľuďmi aj ich kreativitu. Navyše fotky nafotené nimi osobne upravím, aby som zaručil tú najvyššiu úroveň kvality.
6. Prídete na svadbu aj s asistentom, teda druhým fotografom?
Ak máte viac ako 100 hostí, je dobré mať dvoch fotografov. Jeden totiž nemôže byť na dvoch miestach naraz a zachytávať dôležité momenty počas svadby. Fotograf by sa mal zamerať predovšetkým na mladomanželov a ich najbližšiu rodinu.
Práve preto mu na väčšej svadbe môžu iné menšie no pekné momenty uniknúť. Dobrý príklad je, keď chce fotograf zachytiť prvý bozk nevesty a ženícha a zároveň aj emóciu najbližšej rodiny.
7. Môžem si vybrať spôsob úpravy svadobných fotografií?
Post-produkcia fotografií je jeden z ďalších dôležitých krokov. Ide v ňom o úpravu fotiek vo Photoshope alebo iných programoch. Často sa stáva, že fotograf výsledné fotky nijako neupravuje a odovzdáva ich také, aké ich nafotil. Druhý extrém je, keď úpravu fotiek preženie. Napríklad, že do každej fotografie pridá až príliš veľa fialovej alebo ich prehnane stmaví.
8. Upravíte farebnosť alebo svetlosť mojich fotografií?
Úprava farebnosti a svetlosti je to najzákladnejšie, čo by mal každý fotograf urobiť. A keďže si takáto úprava žiada veľmi veľa času a energie fotografa, mnohí ju vynechávajú. To je dôvod, prečo sa výsledné fotky farebne a svetelne líšia. Môže sa stať napríklad aj to, že na vytlačených fotografiách je vaša pokožka oranžová, žltá alebo modrá.
9. Akú techniku používate? V prípade jej pokazenia máte náhradu?
Na to, aby maliar namaľoval veľdielo, potrebuje kvalitné farby a rôzne štetce. Preto aj fotograf na vytvorenie unikátnych fotografií potrebuje profesionálnu techniku. Uistite sa, že ju naozaj má. Taktiež je dôležité zistiť či má váš fotograf náhradné príslušenstvo v prípade, že by sa mu počas svadby pokazilo. Nechcete predsa, aby vás druhú polovicu vášho svadobného dňa fotil na mobil len preto, lebo mu spadol objektív a rozbil sa.
10. Dostanem v prípade posunutia harmonogramu čas navyše? Zaplatím zaň?
Je potrebné rátať s tým, že ak fotograf ostane na svadbe dlhšie, než ste boli pôvodne dohodnutí, bude si pýtať viac peňazí. Opýtajte sa preto na presnú cenu extra času. Určite by ste nechceli byť pri odovzdávaní fotiek prekvapení 500-eurovým príplatkom. Tiež nie je príjemné, ak fotograf zmizne zo svadby len preto, lebo čas, na ktorom ste sa dohodli, už vypršal.
11. Ako sa zvyčajne obliekate počas svadieb? Ako bude oblečený váš asistent?
Svadobný fotograf je veľkou súčasťou svadobného dňa, pretože sa takmer celý čas pohybuje okolo nevesty a ženícha. Jeho oblečenie preto z veľkej časti ovplyvní to, ako hostia svadbu vnímajú. Práve preto by mal z davu vyčnievať čo najmenej a mal by s ním splynúť. Uistite sa, že sa oblečie vhodne.
Ja (Peter Rigo Photography) a moji asistenti sa obliekame kompletne do čierneho. V niektorých prípadoch si dáme bielu košeľu. Táto stratégia sa mi veľakrát vyplatila, nakoľko efektívne zapadneme medzi ľudí. Často si myslia, že sme tiež hostia. Vďaka tomu vzniknú prirodzené momentky, lebo ľudia v našej prítomnosti ‒ aj tí, ktorí sa neradi fotia ‒ sú uvoľnení.
12. Ako dlho po svadbe budeme čakať na fotografie?
Každý fotograf ma iný čas dodania svadobných fotografií. Práve ten vie vypovedať o tom, či si dáva na fotkách záležať. Fotografi, ktorí fotky poriadne neupravujú, sú schopní dodať vám ich do jedného týždňa. Vo väčšine prípadov ich budete držať v rukách od dvoch týždňov do šiestich mesiacov od dňa svadby. Osobe sa snažím fotografie dodať od pätnástich do šesťdesiatich dní, v obdobiach mimo hlavnej sezóny ‒ teda od novembra do apríla ‒ to trvá kratšie.