svadba-chateau-gbelany-wedding-day-peter-rigo-photography_086

Ako naplánovať svadbu :: Svadobné rady

Ako naplánovať svadbu v 11 krokoch

 

Váš deň vám pomôžem naplánovať do posledného detailu, buď osobne, alebo telefonicky. Hneď po stretnutí dostanete dizajnový online harmonogram, aby vám pomohol zorganizovať váš špeciálny deň. Uľahčiť vám to môže aj týchto 10 krokov.

 

1. Téma

Vaša svadba sa nemusí podobať na všetky, ktoré ste už ako hostia absolvovali. Predtým ako začnete zariaďovať všetky dôležité veci, zamyslite sa nad tým, aká atmosféra by sa mala vašim veľkým dňom niesť. Má to byť tradičná svadba s folklórnymi prvkami, moderný večer v minimalistickom duchu či príjemná oslava inšpirovaná vintage štýlom?

 

Na základe tohto rozhodnutia sa následne pokúste vybrať všetko ostatné. Týmto spôsobom zaistíte, že všetky prvky vašej svadby budú ladiť a dopĺňať sa. Inšpirujte sa napríklad na Instagrame či Pintereste, použite hashtagy #weddinginspiration, #weddingideas alebo #weddingdecor.

 

2. Rozpočet 

Vopred si stanovte rozpočet. Či už chcete do svadby investovať viac alebo menej – kvalitu svadby to nemusí ovplyvniť. Dôležité ale je si rozdeliť vyčlenené financie pri plánovaní jednotlivých bodov svadobného dňa. Ušetrí vám to stres, vyhnete sa sklamaniu a predídete nútenému navyšovaniu rozpočtu.

 

3. Termín a miesto

Či už bude váš sobáš cirkevný alebo civilný, hneď na začiatku plánovania si stanovte možné termíny a zistite, ktoré z nich sú voľné. Následne si dostupnosť tohto dátumu overte aj vo vybranom mieste konania oslavy. Nezabudnite zistiť, koľko trvá presun medzi jednotlivými miestami, či potrebujete pre hostí zabezpečiť odvoz a kam ich ubytujete.

 

4. Formality

Nezabudnite zistiť, čo všetko potrebujete na matrike či na farskom úrade vopred vybaviť. Často musia snúbenci vopred priniesť alebo poslať potrebné dokumenty alebo, v prípade cirkevného obradu, absolvovať predmanželskú prípravu. Formálne záležitosti si vybavte čo najskôr – vyhnete sa zbytočným komplikáciám a ušetrite si čas na príjemnejšie aktivity.

 

5. Hostia

Koľko ľudí pozvať? A koho vlastne? Optimálny počet hostí neexistuje. Skúste si spísať zoznam hostí, ktorých by ste chceli pozvať. Informujte sa na mieste, kde sa svadba bude konať, o ich maximálnej kapacite, cene menu a ubytovania. Následne sa presvedčte, koľko hostí váš rozpočet zvládne a na základe toho pripravte pozvánky. Nezabudnite, že svadobné oznámenie nie je to isté čo pozvánka. Oznámenie môžete poslať aj známym, ktorých síce na svadbu nepozývate, ale chcete sa s nimi podeliť o túto radostnú správu. Dôležité je tiež vopred vybrať a osloviť svedkov, môžu sa ich tiež týkať niektoré nutné formality.

Tip: Nebojte sa originálnych a osobných pozvánok. Pozlátené srdiečka či ornamentmi ozdobené obrúčky môžu pôsobiť staromódne. Použite svoju fotografiu, vlastnoručné podpisy, prírodný papier alebo netradičný druh písma. Jednoducho sa skúste inšpirovať – napríklad aj na stránkach uvedených v prvom bode článku.

 

6. Hudba

Bude sa vaša oslava podobať skôr elegantnému večierku alebo tanečnej párty? Či už si vyberiete kapelu alebo dídžeja, vypočujte si ich repertoár a pozrite si časť inej oslavy, na ktorej už hrali.

 

7. Kameraman a fotograf

Asi každý pár chce mať svoj veľký deň zdokumentovaný.  Pri výbere kameramana a fotografa sa poraďte so známymi, pozrite si internetové referencie zákazníkov a portfólio tvorcov. Vopred si zistite ich cenovú ponuku a informujte sa, čo všetko zahŕňa. Dohodnite sa tiež, či sa budete fotiť pred alebo počas svadby, poraďte sa s profesionálmi o detailoch priebehu fotenia.

Tip: Zistite, či má fotograf za seba náhradu v prípade, že by napríklad ochorel. Takzvaný náhradný fotograf je v tomto prípade obrovskou výhodou.

 

8. Catering, torta, koláče

Ochutnávajte! Či už vám menu počas večera poskytne zariadenie, kde sa svadba bude konať alebo vám ho dovezú, skúste si dohodnúť ochutnávku jednotlivých chodov. To isté platí pre koláče – ich množstvo stanovte na základe počtu pozvaných hostí, rozmyslite si, či im chcete dať koláče pri odchode z oslavy, prípadne pohostiť kolegov v práci alebo širšiu rodinu doma. Dávno neplatí, že svadobná torta musí mať plastové postavy novomanželov na vrchu. Držte sa zvolenej témy, nebojte sa netradičných vzorov ani hladkých minimalistických plôch.

Tip: Opýtajte sa hostí, či sú niektorí z nich vegetariáni, vegáni alebo majú nejaké špeciálne diéty. Informujte vašu cateringovu službu a pokúste sa nájsť vhodné riešenie.

 

9. Svadobné šaty, svadobný oblek

Užite si prípravy na svoju svadbu a doprajte si čas. Dámy i páni, urobte si deň s vašimi blízkymi či kamarátmi a vyskúšajte si svadobný odev. Šaty alebo oblek si môžete kúpiť, požičať alebo dať ušiť. Opäť zohľadnite rozpočet, tému, ale najmä vaše pohodlie a vkus. Nebojte sa vyskúšať si viacero strihov a materiálov, možno aj také, ktoré pôvodne neboli vašimi vysnívanými – ľahko sa nimi môžu stať. Dohodnite si dátum skúšky aj termín odovzdania hotových šiat a obleku. Okrem toho nezabudnite na:

  • svadobné obrúčky,
  • pohodlné topánky,
  • líčenie,
  • účes,
  • manikúru a pedikúru,
  • šaty na prezlečenie,
  • šaty pre družičky.

Tip: Neodporúčame stanoviť družičkám jednotný strih šiat. Každá dáma má iný typ postavy a nemusí sa cítiť pohodlne v akomkoľvek strihu. Ak chcete, aby vaše priateľky ladili s celou atmosférou svadby, dohodnite sa na podobnej farbe.

 

10. Výzdoba

Vzhľadom na vaše schopnosti, predstavy a čas zvážte, či si objednáte výzdobu od profesionálov alebo sa do nej pustite sami. V každom prípade si najprv aspoň približne premyslite, aké prvky, farby a materiály majú tvoriť celkový dizajn svadobného priestoru. Následne predneste svoje návrhy vybranému profesionálovi, ktorý vám iste aj poradí. Alebo si postu nakúpte vlastné dekorácie, ukladajte si ich k sebe, pozrite si rôzne inšpirácie a dopĺňajte, čo vám chýba.

Tip: V rovnakom štýle si dajte pripraviť aj svadobnú kyticu.

 

11. Doplnky

Rozošlite pozvánky, vytvorte finálny zasadací poriadok a menovky na stoly. Ak budete prednášať vlastné svadobné sľuby, napíšte si ich v dostatočnom predstihu. V závislosti od toho, čo všetko bude vaša svadba obsahovať, si dohodnite odobierku nevesty, presuny na jednotlivé miesta, piesne na obrad a prvý tanec, formu prípitku, čas večere, únos nevesty či čepčenie.

Tip: Vašu svadbu ozvláštni program alebo originálne prvky umiestnené pre hostí vo svadobných priestoroch. Konkrétne inšpirácie si pozrite v ďalšom článku.

 

Zdieľajte článok

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Každá nevesta je jedinečná a má iné nároky na to, ako by mal byť jej svadobný deň zdokumentovaný.